100. Narozeniny J. Spejbla repaint pro PMDG 737-800NGXu

Pár slov úvodem

21.11.2022 – Repaint byl převeden i pro verzi letadla pro MSFS: 100. Narozeniny J. Spejbla repaint pro PMDG 737-800 NGX pro Microsoft Flight Simulátor.

Koncem minulého roku jsem sdílel svůj první repaint pro moje nejoblíbenější dopravní letadlo – Boeing 737. Byl pro verzi letadla PMDG 737 NGXu , jednu z nejvěrnějších simulací tohoto stroje vůbec. Dnes tu mám druhý repaint, který spojuje moji zálibu pro letecké simulace s mojí celoživotní láskou pro divadelní rodinku Spejbla a Hurvínka – čehož jste si možná všimli, pokud jste na stránkách projeli i další sekce. Tento rok, 2020, je totiž výjimečný, neb Divadlo Spejbla a Hurvínka v něm slaví hned několik výročí. Tím největším však je, že pan Spejbl letos slaví 100 let!

Ale neslaví jen Spejbl. I samotné Divadlo Spejbla a Hurvínka má letos několik výročí. Je totiž už 90 let profesionálním souborem, 75 let v Praze, z toho 25 let v Dejvicích. 90 let slaví také Mánička s Žerykem.

Že nevíte, kdo je Josef Spejbl? Aha. No, nechce se mi tomu věřit, ale každý nemůžeme znát všechny, že? Já také poznal Harryho Pottera až nějakých 5 let po všech ostatních na světě … takže, žádné závěry z toho vyvozovat nebudu. Pokusím se vám tedy pan Spejbla, celou divadelní rodinku i umělce, kteří stojí za nimi, vlastně přesněji řečeno, nad nimi, v následujících řádcích, trochu představit. Kromě Josefa Spejbla patří do rodinky Divadla Spejbla a Hurvínka ještě Spejblův synek Hurvínek, jeho kamarádka Mánička a její opatrovnice Bábinka, také známá jako paní Kateřina Hovorková. Pátým, neméně důležitým členem je pejsek Spejbla a Hurvínka – Žeryk. Ah, už jsem zmínil že jedná a o loutky?

Spejbl a Hurvínek

Dalo by se říci, že Josef Spejbl je zakládajícím členem, protože byl první z rodinky, kdo vkročil na divadelní prkna. A to už v roce 1920 (jak jste si jistě spočítali) Není známo, kdy přesně to bylo. První vystoupení absolvoval Spejbl s Kašpárkem a jeho podoba se několikrát mírně změnila, než se ustálila na té, jakou můžete vidět na obrázku vlevo.
Na obrázku můžete vidět ještě Spejblova synka – Hurvínka. Ten se ke svému oteckovi připojil, když mu bylo 6 let – tedy, Spejblovi. Na prkna divadla vstoupil 2.5.1926 v představení komedie Rudolfa Nešvery „Počestný dům“.

Mánička a Bábinka (Paní. Kateřina Hovorková)

Hurvínkovo nejlepší kamarádkou je Mánička. Poprvé účinkovala 19. dubna 1930 při premiéře „Hurvínkovy jarní revue“ (později uváděné pod názvem „Revue z donucení“). Z těch dvou je Mánička ta, která nosí domů vysvědčení s nižším průměrem. Nikdy však nenechá Hurvínka ve štychu a pomůže mu v pokládání všetečných otázek jejich dospělejším protějškům.
Mániččina opatrovnice, paní Kateřina Hovorková, která je všemi známa jako Bábinka, je ženskou protihráčkou pana Spejbla (a společně s ním pak i Hurvínka a Máničky :). Definitivní podobu dostala až po svém prvním vstupu na scénu, po premiéře hry „Past na Hurvínka“ (12. září 1971).

Žeryk

Pejsek Spejbla a Hurvínka se jmenuje Žeryk. Je to chytrý pes, který dává na ostatní hrdiny pozor. Asi nikdy nepohrdne kostí nebo něčím k snědku. Kdyby nebylo toho, že umí vyštěkat určitá slova a tak se dobře dorozumět, dalo by se říct, že je to zcela normální pes. Poprvé se představil, spolu s Máničkou, při premiéře „Hurvínkovy jarní revue“ („Revue z donucení“) 19. dubna 1930.

A teď něco málo k hlavním interpretům, začneme dámami:

Anna Kreuzmannová

Anna Kreuzmannová – Byla první interpretkou Máničky. Pochází z herecké rodiny. V Loutkovém divadle Josefa Skupy působila v letech 1929–1943. K filmům a seriálům se dostala až v pokročilém věku.

Božena Weleková

Božena Weleková – Byla interpretkou Máničky od roku 1945 do roku 1967. Prošla několika divadelními společnostmi než se na více než 20 let usadila v Divadle Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy. Díky velkému hlasovému rozsahu se uplatnila i v operetě.

Helena Štáchová

Helena Štáchová – Interpretkou Máničky byla od roku 1967. Od roku 1971, tedy od vzniku Bábinky, byla taktéž její interpretkou. Paní Kateřina (Bábinka), vznikla na její popud. Je autorkou nespočtu scének s rodinkou S+H, od roku 1996 byla ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka. V roce 2013 pro Divadlo S+H převzala cenu Thálie, téhož roku obdržela Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory. V dubnu 2016 u příležitosti Hurvínkových 90. narozenin převzala z rukou Jiřího Hromady certifikát o čestném členství v Herecké asociaci. Kromě divadla se angažovala také v televizi, několik dabovala postavu Lízy Simpsonové v seriálu Simpsonovi. V roce 2018 jí Praha 6 udělila Čestné občanství in memoriam. Celkem napsala 9 knih a 54 scénářů, 7 her pro dospělé a 9 pro děti. Heh, takže se to dá spočítat 🙂

Marie Šimsová

Marie Šimsová – je současnou interpretkou Máničky a paní Kateřiny (Bábinky). Na tuto roli se připravovala i pod vedením Heleny Štáchové od roku 2016. V Divadle Spejbla a Hurvínka působí od roku 2004. Kromě mluvení se věnuje i vedení loutek, kromě Máničky a Bábinky vodí i řadu dalších. Držím palce, ať se daří, protože z toho co jsem ji slyšel, její ztvárnění hlavních ženských postav bylo Helence Štáchové velmi blízko.

A nyní mužští interpreti:

Josef Skupa

Josef Skupa – je prvním interpretem / otcem Spejbla a Hurvínka. V roce 1919 si od řezbáře Karla Noska nechal vyrobit podivného ušatého panáka, který se měl stát karikaturou přechytřelých měšťáků – vyvinul se z něj Spejbl. Hurvínek se ke Spejblovi připojil v roce 1926, kdy ho jako překvapení pro Skupu vyrobil Gustav Nosek. Měl být jakousi zmenšenou a vylepšenou kopií Spejbla. Skupa se však pro loutku nadchl a brzy byl Hurvínek na světě. Od roku 1930 se Skupa věnuje divadlu profesionálně. Během války byly osudy divadla i Skupy různě napjaté – více si o tom můžete přečíst po kliknutí na odkaz skrývající se pod jménem Josef Skupa výše. V roce 1948 byl Josefu Skupovi udělen titul národní umělec. V roce 1967 pak Čestné občanství města Plzně .

Miloš Kirschner

Miloš Kirschner – byl nástupcem Josefa Skupy, jímž ho sám Skupa jmenoval v roce 1956. Spejbla a Hurvínka alternoval se Skupou už od roku 1952, rok poté, co byl do Divadla Spejbla a Hurvínka přijat. Po Skupovi byl ředitelem Divadla Spejbla a Hurvínka. Pod jeho vedením se vyvíjel i charakter hlavních postav a nebál se ani inovací jevištních a tématických. Na rozdíl od Skupy mluvili jeho prostřednictvím hlavní hrdinové také cizími jazyky – za 44 let s ním navštívili 30 zemí. V roce 1987 mu byl udělen titul zasloužilý umělec i národní umělec (u příležitosti životního jubilea).

Martin Klásek

Martin Klásek – je třetím interpretem Spejbla a Hurvínka a šéf uměleckého souboru Divadla Spejbla a Hurvínka. Do divadla nastoupil v šestnácti letech jako technik. První debut absolvoval v roce 1974 v dětské hře Hurvínek mezi broučky. Pak měl několik let pauzu a od roku 1982 alternoval Kirschnera v roli hlavních postav pravidelně. Po Kirschnerově smrti se stal jeho nástupcem v interpretaci těchto loutek. Napsal a zrežíroval také několik her, určitě ne v poslední řadě, například aktuální Ve dvou se to lépe…

Ondřej Lážňovský

Ondřej Lážňovský – stejně jako u Marie Šimsové, je těžké o Ondřejovi něco napsat, neb je ještě „nový“. Mnoho lidí (krom jeho samotného :)) ho považuje za nástupce Martina Kláska, kterého alternuje od roku 2017. V současnosti ho můžete slyšet ve hrách Hurvínek v Hajanech a Pohádky pro Hurvínka. Hraje také Žeryka, vodí Hurvínka a ztvárňuje spoustu dalších postav. Věnuje se také režii. Tak držím palce, ať se daří, já ho sice ještě mnohokrát neslyšel v rolích Spejbla a Hurvínka, ale když ano, jako bych slyšel Kirschnera.

To bylo takové nekrátké představení postav a jejich interpretů. I když, kdybychom to měli probrat pořádně, to by teprve sedělo na výraz nekrátké 🙂 Výše uvedené informace pocházejí z Wikipedie, stránek Divadla Spejbla a Hurvínka a z mých vlastních znalostí – takže pokud jsem tam zanesl nějakou chybu, dejte mi vědět. Ještě pár slov k samotnému repaintu…. A jako zajímavost – výše jste si mohli prohlédnout obrázky, které byly použity jako zdroje pro repaint letadla.

Jak už jsem psal v úvodu, jako takový dárek ke 100. narozeninám Josefa Spejbla jsem vytvořil tento fiktivní repaint pro letadlo Boeing 737-800. Má být poctou těmto dřevěným hrdinům a všem lidem, co za nimi stojí – ehm, i nad nimi. Abych to trochu upřesnil, tak:

  • Na levém boku letadla najdete v zadní části obrázek Spejbla a Hurvínka. Na střední části trupu pak obrázky a jména jejich čtyř otců – interpretů Spejbla, Hurvínka a i Žeryka – Josefa Skupy, Miloše Kirschnera, Martina Kláska a Onřeje Lážňovského.
  • Na pravém boku letadla v zadní části najdete obrázek Máničky, Bábinky a Žeryka. Na střední části trupu pak v kontrastu s levým bokem jména a obrázky čtyř matek – interpretek Máničky a později Bábinky – Anny Kreuzmannové, Boženy Welekové, Heleny Štáchové a Marie Šimsové.
  • Po obou stranách trupu jsou pak nad okny vypsána jména všech dalších členů souboru Divadla Spejbla a Hurvínka (aktuálních k roku 2020).
  • Na levém křídle se nachází úryvek ze scénky „Zapomenutá slova“
  • Na pravém křídle se nachází úryvek ze scénky „Tajenka pro Spejbla i Hurvínka“

Tak s jak vybarveným letadlem budete letos brázdit virtuální nebe? Já určitě s tímto.

Uf, těch pár slov úvodem bylo dnes trochu víc, že… Dočetl to někdo až sem? 🙂

Právní ujednání, ano, ta nudná část

Smyšlený(é) repaint(y) (překládejte si to třeba jako kabát na letadlo, nebo jako texturu) pro letadlo Boeing 737-800 obsažené v tomto archivu jsou poskytovány tak jak jsou a bez jakékoliv záruky. Tak jak to čtete u většiny softwarových produktů, použijte je na svoje vlastní nebezpečí. Nepřebírám odpovědnost za nic.

Repaint(y) obsažené v tomto archivu byly vytvořeny … ze stejného důvodu jako většina jiných, protože miluji letecké simulátory. A ten obsažený v tomto archivu – repaint u příležitosti 100. Narozenin Josefa Spejbla, specificky proto, že jsem celoživotní fanda Spejbla, Hurvínka, Žeryka, Máničky i Bábinky, prostě celého Divadla Spejbla a Hurvínka.

Zkusme to pro jednou napsat jednoduše ?

Prosím respektujte následující:

Nepoužívejte tento repaint žádným komerčním způsobem. Je vydán zdarma a zdarma má taky zůstat, stejně jako všechny z něj odvozené práce. Nesdílejte nevhodné snímky obrazovky s tímto repaintem. Věřím, že všichni jste schopni posoudit, co je v tom našem koníčku leteckých simulátorů vhodný, a co nevhodný snímek obrazovky.

Tento repaint můžete dále šířit jak chcete (ale stále zdarma). Bylo by hezké, kdyby jste zanechali poznámky (abychom věděli, kdo čím přispěl…).
Pokud nebudete nic měnit, stačí když ponecháto toto Readme v archivu.

Pokud chcete tento repaint(y) upravit, tak můžete! Tento repaint ale obsahuje některé značky (umění), jehož nejsem autorem a to by mělo být zohledněno i v upraveném repaintu, a to tak, že by to mělo být zmíněno. Podívejte se na Použité zdroje 3. stran níže.

Pokud tyto zdroje ponecháte, mělo by to být zmíněno ve vašem souboru readme. To se vlastně vstahuje na všechno, co by váš repaint mohl obsahovat a co není vaše práce.

Tento repaint je vydán se svolením Divadla Spejbla a Hurvínka.

Použité zdroje 3. stran

Tento repaint je poctou p. Spejblovi, celé rodince S+H i celému divadlu a jeho členům. Proto ve skutečnosti obsahuje jen málo věcí, jechž bych byl autorem – já to spíš dal všechno dohromady.

  • Text na levém křídle je ze scénky „Zapomenutá slova
  • Text na pravém křídle je ze scénky „Tajenka pro Spejbla i Hurvínka

Dále byly použity fotografie následujících osob / postav, které byly získány různě z internetu (stránky divadla a jiné). Zde uvádím jen jména. Odkazy jsou zapsány v souborech Readme v každém archivu.

  • Anna Kreuzmannová
  • Božena Weleková
  • Helena Štáchová
  • Marie Šimsová
  • Josef Skupa
  • Miloš Kirschner
  • Martin Klásek
  • Ondřej Lážňovský
  • Logo Divadla Spejbla a Hurvínka
  • Spejbl a Hurvínek
  • Mánička a Bábinka
  • Žeryk

Ke stažení

Zde si můžete stánout repaint pro PMDG 737-800 NGXu. Exportoval jsem repaint pro všechny tři varianty modelu, se standartními křídly (bez wingletů), s Blended Winglets a s Split Scimitar Winglets. Stáhněte si tu, která je vám nejbližší, nebo klidně všechny ?

Stáhnutí z těchto stránek:

Stáhnutí z Google Drive:

Instalace

Na obrázcích uvidíte repaint Mouseviator – to jen že se mi nechtělo je předělávat a zrecykloval jsem obrázky z minula. Ale s tímto repaintem je postup úplně stejný.

  1. Otevřete PMDG Operations Center 2.0
  2. Jděte do menu „Aircraft and Liveries“ a v něm klikněte na volbu „Livery management„.
    Otevře se okno pro správu repaintů – Livery management. Zde v seznamu „Simulator“ vyberte požadovaný simulátor. V době psaní tohoto textu je jediný simulátor, který podporuje NGXu – Prepar3D v4.
    Ze seznamu „Installed products“ vyberte „PMDG 737 NGXu„.
    Ze seznamu „Variants / models“ vyberte variantu podle staženého repaintu, tedy normální, BW nebo SSW.
PMDG OC2 – instalace repaintu 01/06
PMDG OC2 – instalace repaintu 02/06
  1. Na spodní straně obrazovky je tlačítko „Install from PTP“ (Můžete vidět na obrázku 2). Klikněte na něj a vyberte příslušný PTP soubor s repaintem obsažený ve staženém archivu.
PMDG OC2 – instalace repaintu 03/06
  1. Poté co vyberete soubor PTP s repaintem, PMDG Operations Center jej nainstaluje.
PMDG OC2 – instalace repaintu 04/06
PMDG OC2 – instalace repaintu 05/06
PMDG OC2 – instalace repaintu 06/06
  1. Nainstalujte další repainty, pokud chcete.
  2. Jděte létat.

Galerie

Jako vždy, následuje několik obrázků letadla. Všechny obrázky jsou z verze SSW (Split Scimitar Winglets) , ale ostatní verze vypadají stejně: