Sešity pro výpočet hmotnosti a vyvážení letadla

Dnes to bude krátké….snad. Myslím, že jedna z oblastí, kde bychom se mohli při používání leteckých simulátoru nachytat při menším podvádění, je hmotnost a vyvážení letadla. Ano, některá doplňková letadla mají speciální panely pro kontrolu naložení letadla. Tyto panely umožňují nakonfigurovat palivo, lidi a další věci na palubě – prostě náklad a některé z nich vykreslí i CG diagram. Ostatní letadla, těm prostě nastavíme váhu v rozhraní samotného simulátoru… které nám nejčastěji jen řekne, zda je celková váha menší než maximální povolená… A i když je, nemusí to znamenat, že bychom s letadlem měli letět. Když totiž ona váha není na správných místech v letadle…no, můžeme mít problémy…

A ano, může být zábava zkusit co se stane (a otestovat letový model). Ale pokud chceme následovat postupy z reálného létání, měli bychom hmotnost a vyvážení zkontrolovat správně před každým letem. S těmi letadly co mají ty panely o kterých jsem psal výše, je to snadné… ale co s těmi, které je nemají? A, kdy jste naposledy tu váhu skutečně spočítali „ručně na papíře“ a zkontrolovali výsledné hodnoty váhy a vyvážení na CG diagramu? Pokud je odpověď „už nějaký čas ne“, jako v mém případě, můžete použít sešity přiložené níže. Vytvořil jsem je pro některá letadla se kterými rád létám napříč simulátory.

Výše poskytnutý archiv obsahuje PDF a ODS verzi sešitů. PDF verze je pro tisk, ODS je pro případ že budete chtít sešity upravovat. Archiv obsahuje sešity pro následující letadla:

X-Plane 11:

Prepar3D:

Microsoft Flight Simulator:

  • Textron Aviation Cessna 152 s JPLogistic C152 modem
  • Textron Aviation Cessna 172 (Klasická a G1000 varianta, model na kolech / s lyžemi)
  • Textron Aviation Cessna 172 Oboživelná verze/verze s plováky (Klasická a G1000 varianta)

Berte prosím na vědomí, že sešity nemusí být 100% přesné, jelikož jsou kombinací hodnot letadla ze simulátoru a hodnot z různých POH. Ale věřím, že jsou dostatečně přesné pro účely letecké simulace a studia. Pokud v nich najdete nějakou chybu, budu rád, když mi o ní dáte vědět, stejně jako pokud na jejich základě uděláte sešit pro nějaké další letadlo.

Co se týče licence, je mi jedno co budete s těmito sešity dělat, upravujte je a dále sdílejte dle libosti. Výsledkem vašich akcí bych však nemělo být nic co by vedlo k nějakému finančnímu zisku. V takovém případě mě kontaktujte a uvidíme.

A samozřejmě, tyto sešity jsou určeny jen pro použití s leteckými simulátory!

Pár obrázků