<< >>

„Koťátko“

Když jsem přemýšlel, co bych měl pro jednou zkusit nakreslit jiného než dívky , ne že by to nebyla zábava, narazil jsem na krásné pozadí plochy s koťátkem, které se dívá z okna. Nakreslit jej se zdálo být výzvou, jak také bylo. Snad se vám výsledek bude líbit.

the_kitty_drawing
Kresba „Koťátka“. 12/2017.
the_kitty_oad
Kresba „Koťátka“ společně s předlohou. 12/2017.

Claire Van Der Boom

Poprvé jsem na Claire Van Der Boom narazil při sledování australského policejního dramatu Boj o čas, které vysílali na AXN. A magie zafungovala okamžitě. Ano, ta stejná magie, nebo spíš chemie, jakou myslím většina z nás mužského pohlaví pocítila při sledování jiných seriálů, jako Pobřežní hlídky … Samozřejmě, myšlenka „Odvádí dobrou hereckou práci“ nebyla z prvních, co by mi prolétly hlavou. Prostě se mi líbila … a líbí. Že také dobře hraje jsem zjistil až asi o dvě epizody později, což mi vzhledem k předchozí větě stejně asi nikdo neuvěříte. Naneštěstí, scénaristé nechali Claiřinu postavu v seriálu jen první sezónu, takže moc příležitostí vidět ji na televizních obrazovkách tady v Čechách nezbylo. Vím že hrála také v několika epizodách Hawaii 5-0, ale třeba filmy v kterých hraje, žádný jsem na běžných kanálech v Čechách dostupnách neviděl. Abych to nějak uzavřel, poté co jsem vzal do ruky tužku s myšlenkou „Pojďme zjistit jestli po 10ti či víceleté přestávce dokážu ještě něco nakreslit…a jestli to může být o něco složitější než komiks“, byla mojí jasnou volbou. A jaké kreslení může být příjemnější, než kreslení krásné ženy?

Předlohou pro první dva obrázky byly snímky z filmu „Za hranou„, ve kterém Claire hraje. První obrázek byl vlastně druhý který jsem nakreslil po té 10ti-leté pauze. Je kreslen zcela od ruky a odhadem … proto proporce zcela nesedí a vůbec je potřeba trochu představivosti pro nalezení podoby s Claiřinou tváří 🙂 U druhého a dalších obrázků už jsem si dal větší práci s tím, aby proporce, vzdálenosti, velikosti atd. seděly. A taky to vyšlo lépe.

claire_van_der_boom_drawing_01
Kresba Claire Van Der Boom. 1. obrázek. 9/2017.
claire_van_der_boom_drawing_02
Kresba Claire Van Der Boom. 2. obrázek. 9/2017.

Následující dva obrázky jsou založené na veřejně dostupných fotografiích.

claire_van_der_boom_drawing_03
Kresba Claire Van Der Boom. 3. obrázek. 10/2017.
claire_van_der_boom_04_drawing
Kresba Claire Van Der Boom. 4. obrázek. 11/2017.

A níže si můžete pro porovnání prohlédnout originální obrázky společně s kresbami.

claire_van_der_boom_01_oad
Můj 1. pokus o kresbu Claire Van Der Boom, z 9/2017. Předloha a kresba. Originální obrázek pochází z filmu „Za hranou“.
claire_van_der_boom_02_oad
Můj 2. pokus o kresbu Claire Van Der Boom, z 9/2017. Předloha a kresba. Originální obrázek pochází z filmu „Za hranou“.
claire_van_der_boom_03_oad
Můj 3. pokus o kresbu Claire Van Der Boom, z 10/2017. Předloha a kresba.
claire_van_der_boom_04_oad
Můj 4. pokus o kresbu Claire Van Der Boom, z 11/2017. Předloha a kresba.

Emma Watson

Emma Watson – jedna z hereček která věřím nepotřebuje moc představovat. Ale pokud vás filmy s Harrym Potrem (které jí nastartovaly kariéru) nějakou dobu míjely (stejně jako mě), zde si můžete o Emě něco přečíst a doplnit si tak vzdělání. Abych tak nějak pomohl od „zaškatulkování“ Emy jako Hermiony, dovolím si zmínit, že dle mého názoru si vedla skvěle i ve filmu „Kolonie„.

emma_watson_pencil_drawing
Kresba „Emma Watson“
emma_watson_oad
„Emma Watson“ – předloha a kresba

„Backdraft“ – plakát

Pokud jste se mým blogem trochu pročítali, asi vás nepřekvapí, proč jsem musel nakreslit tento „Backdraft“ plakát. Pokud si správně pamatuji, Backdraft byl druhý film, který jsem viděl na našem prvním VHS přehrávači a je poměrně hodně zodpovědný za mou lásku k hasičům.

backdraft_drawing
Moje kresba plakátu k filmu „Backdraft“, zobrazující Kurta Russella jako poručíka Stephena McCaffreyho zachraňujícího chlapce z požáru bytu.
backdraft_oap
Kresba filmového plakátu „Backdraft“ a originální obrázek.

Scenérie Mouseviator Private Island pro FSX a Prepar3D

Úvod

Zdravím,

Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo mít svůj soukromý ostrov s malým letištěm? No, pokud jste na tom jako já (a asi většina lidí), můžete to proměnit v realitu když se vám poštěstí pracovat asi tak dalších 2000 let. Ale naštěstí, v našich oblíbených leteckých simulátorech máme virtuální svět, kde náklady na práci, stavební materiály a v neposlední řadě, na ostrov samotný, jsou tak trochu zanedbatelné.

A tak jsem tu s mým freeware projektem scenérie – Mouseviator Private Island (soukromý ostrov). Jak již název napovídá, jedná se scenérii malého soukromého ostrova, který jsem si pro sebe vytvořil (a pro ostatní aby jej navštívili) pro FSX a Prepar3D. Tak pokud máte zájem, navštivte tento festival vyhozených peněz (jak bych ostrov nazval, kdyby byl realizován ve skutečném světě ;)).

Continue reading

SDH Čelákovice repaint pro Aerosoft DHC-6 Twin Otter Extended

Pár slov úvodem

Zdravím,

v tomto příspěvku si můžete zdarma stáhnout fiktivní repaint SDH Čelákovice pro letadlo Aerosoft DHC-6 Twin Otter Extended – verze 300 obojživelná. Registrace letadla je OK-DHC (DHC je zkratka pro Dobrovolní hasiči Čelákovice a shodou okolností také zkratkou výrobce letadla: de Havilland Aircraft of Canada Ltd (Anglicky). :)).

Continue reading

SDH Čelákovice repaint pro A2A Cessna 172

VFD Čelákovice repaint for A2A C172

Pár slov úvodem

Zdravím,

v tomto příspěvku si můžete zdarma stáhnout fiktivní repaint SDH Čelákovice pro letadlo Cessna 172 od A2A Simulations. Celkem jsou zde čtyři varianty. Dvě varianty se liší podle země, jedna má českou registrační značku, druhá americkou. Česká registrační značka je OK-CVF (CVF znamená Čelákovice Volunteer Firefighter (dobrovolný hasič)). Americká registrační značka je N450VF (VF znamená Volunteer Firefighter). Každá z těchto dvou variant je ještě ve dvou barevných provedeních – jedna s modrým pruhem a jedna s červeným pruhem.

Continue reading

Implementace jednoduchého skriptovacího jazyka v C++

Nějakou dobu poté co jsem napsal kurz o přehrávání souborů Ogg v C++ pomocí DirectSound, vznikl od stisků kláves na mojí klávesnici další kurz, tentokrát na téma implementace jednoduchého skriptovacího jazyka a virtuálního stroje. Skriptovací jazyk dostal název Universal Scripting Language. Oba tyto kurzy byly vlastně výsledkem mého marného pokusu o napsání hry na motivy seriálu Hvězdná brána. Přehrávání zvuků a skriptovací jazyk byly víceméně nezbytné části pro hru. Až později jsem si přiznal fakt, že je to pro jednoho člověka příliš mnoho práce. Přeci jen, ani celé vývojářské studio o pár let později neuspělo. I když ale hra nikdy cílovou rovinu nespatřila, programováním zmíněných součástí jsem se mnoho naučil.

Kurz na implementaci skriptovacího jazyka a virtuálního stroje nesdílel osud s předchozím kurzem na přehrávání zvukových souborů Ogg. V časopise Chip nevyšel a místo toho pár let zůstal zapomenut v zákoutích různých pevných disků. Ovšem na vysoké škole jsem na něm postavil bakalářskou a následně i diplomovou práci.

Kurz si můžete stáhnout pod odkazem níže. Jedná se o archiv obsahující kurz ve formátu html, tedy ho otevřete v internetovém prohlížeči (až po rozbalení). Kurz má celkem 10 částí, je tedy poměrně dlouhý. Obsahuje také plně funkční projekt, který najdete ve složce download ve staženém archivu. Samotný kurz se na něj také odkazuje.

Projekt byl původně napsán pro ve Visual Studiu 2003, nicméně před pár dny jsem jej úspěšně zkompiloval také ve Visual Studiu 2012, takže nemusíte hledat v poličkách stará CD. Soubor Universal Scripting Language VC2012.zip obsahuje několik podadresářů:

  • compiler – projekt kompilátoru skriptovacího jazyka.
  • VM – knihovna implementující virtuální stroj.
  • usl_vm – konzolová aplikace – virtuální stroj.
  • Debugger – malý prográmek pro debugging skriptů a ukázku jejich běhu. (Tenhle jediný nezkompilujete pod VC 2012 kvůli API pro grafické rozhraní z VC 2003).

Snad tedy někdo shledá kurz nebo některé informace v něm obsažené užitečnými i vzhledem k jejich stáří.

Přehrávání zvukových souborů Ogg pomocí C++

Možná jsem se někde na těchto stránkách zmínil, že jsem kdysi programoval také v C++. Tomu jste mohli věřit a nemuseli. Zde mám ale jeden z důkazů, že jsem si s C++ celkem rozuměl. V příloze tohoto příspěvku si totiž můžete stáhnout kurz, jehož cílem bylo ukázat jednu z cest jak pomocí C++ a DirectSound přehrávat zvukové soubory ogg. Tento kurz jsem napsal v polovině roku 2004 a objevil se také na CD časopisu CHIP. To je mimochodem další z informací, kterou mi můžete či nemusíte věřit, neb přesné číslo ve kterém kurz vyšel se mi dohledat nepodařilo.

Archiv obsahuje celý kurz jako webové stránky. Po jeho rozbalení stačí otevřít v internetovém prohlížeči soubor index.html a ocitnete se na úvodní stránce kurzu. Kurz obsahuje také kompletní zdrojový kód výukového projektu a ogg-vorbis SDK. Oba archivy se nacházejí ve složce download.

Projekt je určen pro Visual Studio 2003. Pro jeho zprovoznění budete potřebovat nainstalovat také DirectX SDK (kvůli DirectSound) a obsažené Ogg-Vorbis SDK. Je možné, že by projekt mohl fungovat i s novějším Ogg-Vorbis SDK (jestli nějaké je a dle toho jak moc se změnilo). Zkompilovat projekt v nejnovějším Visual Studiu tak může být trochu problém, ovšem ne pro někoho kdo se v něm s určitou pravidelností pohybuje.