Trenér hláskovací abecedy

SAT_icon

Trenér hláskovací abecedy je program napsaný v Javě, který tímto dávám k dispozici s nadějí, že bude užitečný i někomu dalšímu. Účelem programu je pomoci při trénování hláskovací abecedy. To je abeceda, která se používá v radiokomunikaci a má zamezit zkreslení důležitých informací a nedorozumění. Hláskovací abecedu používají letci, hasiči, policisté, záchranáři, armáda a další organizace. Určitě je znáte třeba z filmů, kdy například policie hláskuje do vysílačky poznávací značku auta, které pronásleduje. Nebo když pilot komunikuje  s řídícím letového provozu a sděluje mu svůj volací znak. Jeli označení letadla například OK-1234, pilot řekne do vysílačky Oscar Kilo – Jedna Dva Tři Čtyři. Díky tomu řídící letového provozu bude přesně vědět s kým mluví.

trener_hlaskovaci_abecedy

Vlastnosti programu

  • Jednoduchost
  • Zvýrazenění správné/špatné odpovědi
  • Editor hláskovacích tabulek
  • Žádný instalátor (žádný bordel v registrech)
  • Možnost vytvořit vlastní lokalizaci

Podporované operační systémy: windows_logo_small Windows, linux_logo_small Linux
Podporované jazyky: Čeština, Angličtina

Obsažené hláskovací tabulky: Česká, Dánská, Holandská, Finská, Francouzská, Německá, Italská, LAPD, NATO-Letecká, Norská, Slovenská, Španělská, Švédská

Licence: gplv3-127x51

Instalace

Program vyžaduje, aby byla nainstalována Java ve verzi 1.7!

Program není třeba instalovat. Stačí rozbalit stažený archiv do složky, kde chcete mít program uložený a spustit Spelling Alphabet Trainer.exe nebo Spelling Alphabet Trainer.jar (na Windows).

Program byl dále zkušebně spuštěn pod Linuxovou distribucí Ubuntu 12.04. Zde může být spuštění trochu složitější. Program opět rozbalte do nějaké složky, kde ho chcete mít umístěný a nastavte spouštěcí bit souborům Spelling Alphabet Trainer a Spelling_Alphabet_Trainer.jar. Program poté můžete spustit pomocí souboru Spelling Alphabet Trainer,  případně Spelling_Alphabet_Trainer.jar (pokud ovšem máte nainstalovánu Javu a tu zaregistrovánu pro spouštění souborů s koncovkou jar). U ostatních distribucí by měl povětšinou fungovat stejný nebo obdobný postup. Jejich majitelé si s tím jistě poradí.

Na Mac OS-X by měl program fungovat také, nicméně na něm nebyl vůbec testován.

Stažení

Program je napsán v jazyce Java a tak by měl bez problému fungovat jak na Windows, tak v Linuxu. Pro oba systémy tedy stačí stáhnout stejný soubor a program nainstalovat postupem uvedeným výše.

Instalátor pro Windows (přidán 17.1.2014)

Pokud pro vás rozbalení archivu z výše uvedených odkazů představuje určitý problém, níže si můžete stáhnout klasický instalátor pro Windows. Stačí jen spustit a postupovat podle průvodce. Instalátor nainstaluje program, případně přidá ikonu na plochu (pokud si to budete přát). Vyžadovaná verze Javy je v tomto balíčku rovněž zahrnuta, takže s tím si také nemusíte lámat hlavu.

Zdrojový kód

Zdrojový kód aplikace je dostupný pod odkazem ke stažení níže. Jen abych případné zájemce předem varoval, program jsem od začátku nezamýšlel šířit, proto komentáře ve zdrojovém kódu nemusí být nijak podrobné a může se stát, že narazíte jak na anglické, tak na české.