Trenér hláskovací abecedy

SAT_icon

14.12.2018 – Trenér Hláskovací Abecedy byl aktualizován na verzi 2.0. Tato verze obsahuje modul převodu textu na řeč (TTS).  Trenér Hláskovací Abecedy tak může vyslovovat „výslovnost“ znaků, které se učíte nebo výsledku vaší odpovědi (zelený nebo červený text). Oba balíčky (zip archiv a instalátor) narostly díky této funkci (hlavně kvůli přidání hlasů) výrazně na velikosti. Také byl změněn formát souborů, ve ktereém byly ukládány hláskovací tabulky. Nyní jsou ukládány ve formátu .xml. Také by jste měli vědět, že TTS není dokonalý. Kvalita „výslovnosti“ závisí na vybraném hlase, jazyce i na vstupním textu. Výslovnost tedy někdy může být nesprávná. Tuto aktualizaci jsem dělal hlavně proto, že bylo zajímavé naučit se používat TTS v Javě.

Trenér hláskovací abecedy je program napsaný v Javě, který tímto dávám k dispozici s nadějí, že bude užitečný i někomu dalšímu. Účelem programu je pomoci při trénování hláskovací abecedy. To je abeceda, která se používá v radiokomunikaci a má zamezit zkreslení důležitých informací a nedorozumění. Hláskovací abecedu používají letci, hasiči, policisté, záchranáři, armáda a další organizace. Určitě je znáte třeba z filmů, kdy například policie hláskuje do vysílačky poznávací značku auta, které pronásleduje. Nebo když pilot komunikuje  s řídícím letového provozu a sděluje mu svůj volací znak. Jeli označení letadla například OK-1234, pilot řekne do vysílačky Oscar Kilo – Jedna Dva Tři Čtyři. Díky tomu řídící letového provozu bude přesně vědět s kým mluví.

Vlastnosti programu

  • Jednoduchost
  • Zvýrazenění správné/špatné odpovědi
  • Editor hláskovacích tabulek
  • Žádný instalátor (žádný bordel v registrech)
  • Text-na-řeč pro vyslovení „výslovnosti“ znaku nebo výsledku vaší odpovědi (ve verzi 2.0)
  • Možnost vytvořit vlastní lokalizaci

Podporované operační systémy: windows_logo_small Windows, linux_logo_small Linux
Podporované jazyky: Čeština, Angličtina

Obsažené hláskovací tabulky: Česká, Dánská, Holandská, Finská, Francouzská, Německá, Italská, LAPD, NATO-Letecká, Norská, Slovenská, Španělská, Švédská, Morseova abeceda

Licence: gplv3-127x51

Poznámka: Tabulky jsou v programu zobrazeny podle názvu souboru, tedy: Czech, Danish, Dutch, Finnish, French, German (DIN 5009), Italian, LAPD, NATO-Aviation, Norwegian, Slovakia, Spanish, Swedish

Instalace

Program vyžaduje, aby byla nainstalována Java ve verzi 1.7 (pro verzi 1.0), a Java 1.8 pro verzi 2.0!

Program není třeba instalovat. Stačí rozbalit stažený archiv do složky, kde chcete mít program uložený a spustit Spelling Alphabet Trainer.exe nebo Spelling Alphabet Trainer.jar (na Windows).

Program byl dále zkušebně spuštěn pod Linuxovou distribucí Ubuntu 12.04. Zde může být spuštění trochu složitější. Program opět rozbalte do nějaké složky, kde ho chcete mít umístěný a nastavte spouštěcí bit souborům Spelling Alphabet Trainer a Spelling_Alphabet_Trainer.jar. Program poté můžete spustit pomocí souboru Spelling Alphabet Trainer,  případně Spelling_Alphabet_Trainer.jar (pokud ovšem máte nainstalovánu Javu a tu zaregistrovánu pro spouštění souborů s koncovkou jar). U ostatních distribucí by měl povětšinou fungovat stejný nebo obdobný postup. Jejich majitelé si s tím jistě poradí.

Na Mac OS-X by měl program fungovat také, nicméně na něm nebyl vůbec testován.

Stažení

Program je napsán v jazyce Java a tak by měl bez problému fungovat jak na Windows, tak v Linuxu. Pro oba systémy tedy stačí stáhnout stejný soubor a program nainstalovat postupem uvedeným výše.

Soubory pro verzi 2.0

You can have both versions alongside. Kvůli velikosti souborů jsou tyto dostupné jen z Google Drive. Většina z toho „co přibylo“ je způsobena přidáním hlasů pro funkci TTS. Instalátor je zkompilován jako nová aplikace, takže vám nepřepíše instalaci verze 1. Můžete mít obě verze hezky vedle sebe.


Soubory pro verzi 1.0

Instalátor pro Windows (přidán 17.1.2014)

Pokud pro vás rozbalení archivu z výše uvedených odkazů představuje určitý problém, níže si můžete stáhnout klasický instalátor pro Windows. Stačí jen spustit a postupovat podle průvodce. Instalátor nainstaluje program, případně přidá ikonu na plochu (pokud si to budete přát). Vyžadovaná verze Javy je v tomto balíčku rovněž zahrnuta, takže s tím si také nemusíte lámat hlavu.


Zdrojový kód

Zdrojový kód aplikace je dostupný pod odkazem ke stažení níže. Jen abych případné zájemce předem varoval, program jsem od začátku nezamýšlel šířit, proto komentáře ve zdrojovém kódu nemusí být nijak podrobné a může se stát, že narazíte jak na anglické, tak na české.

Galerie

Program je velmi komplexní, jak dokazuje trojice následujících obrázků: