FS Logbook Editor 1.65 – VYDÁN!

FS Logbook Editor v 1.65 přináší kompatibilitu s Prepar3D v5. Dobře, ono to fungovalo už před aktualizací, ale nyní je to tak nějak více vyleštěné. Import dat do databáze letišť nefungoval pro Prepar3D v5, pokud jste nezkopírovali poslední verzi utility MakeRwys a nejlépe také LorbySceneryExport do složky simulátoru. Poslední verze obou zmíněných utilit jsou distribuovány společně s touto poslední (zatím) verzí FS Logbook Editoru, takže to teď funguje a nemusíte se o nic starat.

Jak si někteří uživatelé všimli, na displayích s vysokým rozlišením bylo uživatelské rozhraní celkem těžko čitelné, s tím malým písmem. A jako Java aplikace navíc ani nereagovalo na nastavení měřítka ve Windows 10. To byla záležitost Java 8 a také jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl zkompilovat novou verzi pod Java 11, kde už GUI na nastavení měřítka Windows 10 reaguje. Bohužel to de-facto znamená konec podory pro Windows XP, jelikož poslední verze Javy podporovaná na tomto systému byla Java 8 (hlavní důvod, proč jsem to neudělal už dřív…).

Pokud jste trochu víc techničteji založení, možná víte, že Java 11 je oficiálně jen 64 bitová. To by ovšem znamenalo, že FS Logbook Editor poběží pouze na 64 bitových Windows….. Ale nebojte se, šikovní lidé, kteří stojí za zdarma dostupným AdoptOpenJDK (JRE), které je distribuováno s FS Logbook Editorem, udělali také 32 bitovou verzi run-time prostředí pro Java 11 – takže FS Logbook Editor stále spustíte i na 32 bitových Windows. Instalátor byl na tuto změnu adaptován. Nyní najdete ve složce programu dva exe soubory, jeden spouští FS Logbook Editor s 32 bitovým Java Run-time prostředím (tedy, 32 bitová verze) a druhý, který spouští FS Logbook Editor s 64 bitovým Java Run-time prostředím (tedy, 64 bitová verze). Instalátor by Vám měl na ploše vytvořit zástupce na správnou verzi. V menu Start v programech pak naleznete zástupce na oba exe soubory.

Ale abychom se nespoléhali jen na adaptaci GUI na nastavení měřítka ve Windows 10, přibyly také volby pro nastavení programových písem. Můžete si nastavit následující písma:

  • Pro všechny řádky v tabulkách. Respektive, všechny ovládací prvky na záložce Obecné v Nastavení pro nastavení barvy řádků/buňěk různých tabulek v FS Logbook Editoru umožňují nyní i nastavení písma.
  • Hlavní písmo – písmo pro téměř veškeré texty v FS Logbook Editoru
  • Písmo pro menu – písmo pro položky menu
  • Písmo tlačítek – písmo pro tlačítka
  • Písmo pro log – písmo pro zprávy na záložce Log
  • Písmo pro sekce – písmo pro různé sekce nastavení
  • Písmo pro statistiku pilota – písmo pro výpis statistiky na záložce Statistika pilota

Všechny mohou být nastaveny na záložce Obecné v Nastavení.

FS Logbook Editor – Nastavení písma

Myslím že poslední změnou, která stojí za zmínku je volba Vzhled na záložce Obecné v Nastavení. Umožňuje převléct FS Logbook Editor do jiného „kabátu“. Můžete o tom smýšlet jako o tématech, nebo o skinech. Dostupné možnosti se mohou systém od systému lišit, ale nejspíš uvidíte možnosti jako Metal, Nimbus (ten používaly všechny předchozí verze), Windows….. Zkuste to změnit a uvidíte co se stane. Ještě jen takové upozornění, některé komponenty nemusí brát tuto změnu vůbec v potaz (některé oznamovací dialogy, dialogy pro výběr souboru….) , a to ani po restartu FS Logbook Editoru …. 🙁 To samé platí bohužel i pro písma popsaná výše.

FS Logbook Editor – Vzhled Windows a vlastní písmo