Pár slov úvodem

Píšu sice hodiny, ale tento přístroj toho zobrazuje trochu víc. Krom hodin a stopek zobrazuje také napětí a teplotu. Samozřejmě, tyto informace pocházejí ze simulátoru. Toto byl první přístroj, který jsem na své 3D tiskárně tiskl, protože byl, i co se týče zapojení, nejjednodušší. A s dvouřádkovým displayem jsem si v Arduinu hrál už pár dní předtím. Samozřejmě, nebýt videí, postupů a kompletního programování pro MobiFlight od Kapitána Boba, trápil bych se s tím mnohem déle.
Přesto už tento první přístroj mě dotlačil k tomu udělat prvních pár kroků s Autodesk Fusion, abych si mohl 3D model malinko upravit tak jak se mi líbí. Upravil jsem trošku výřez, skrze který je vidět onen dvouřádkový display, tak, aby nebyly vidět jeho okraje a celý přístroj tak působil více … „jednolitě“? Nevím, jak to přesněji popsat. Níže najdete odkazy na původní video návod na sestavení od Kapitána Boba, i na jeho a moji upravenou verzi.
Galerie
Popis je dobrá věc, ale obrázek je prostě fajn:
Zapojení
Níže je obrázek zapojení hodin, tedy, tak jak to mám já.

Přesto, že tento přístroj používá poněkud komplexní součástku, jakou je 2-řádkový display, jeho zapojení je jednoduché. Display vyžaduje napájení, to jsou bílý (+5V) a černý kabel (-). Display, který jsem použil, používá pro komunikaci sběrnici I2C a ta vyžaduje také jen dva kabílky. To jsou žlutý (SCL) a zelený (SDA). Tady vám bude muset stačit, že displayi tyto dva kabílky stačí. Pokud se chcete dozvědět více o tom, co který dělá, budete se muset ponořit do dokumentace Arduina.
Pak už hodiny obsahují jen 3 tlačítka, kde každé obsahuje 2 piny. Jeden z nich připojíme na vstup Arduina (barevné kabílky), abychom byli schopni detekovat zmáčknutí tlačítka. No a druhým uzavřeme obvod, jak jinak, než spojením s pinem GND (černý kablík), tedy se zemí.
Na schématu zapojení si také můžete všimnout propojení pinu GND z Arduina se záporným pólem (takže také GND) externího zdroje. Propojení GND pinů všech obvodů je důležité pro vytvoření společného referenčního bodu, což umožňuje správnou komunikaci a fungování všech zařízení. Bez společné země mohou signály být špatně interpretovány, což vede k nesprávné funkci. Správné uzemnění také snižuje elektrický šum a zlepšuje stabilitu a bezpečnost obvodů. Prakticky to mám řešené propojením GND výstupu z PC zdroje s GND pinem na Arduino. Popsáno je to v kapitole 2 – Přepínače, hejblátka a tak podobně.
Ke stažení
Níže se můžete stáhnout archiv s mými modifikovanými soubory hodin DAVTRON:
A soubory pro tisk přístrojového panelu:
Programování MobiFlight celého kokpitu:
Odkazy
Začněme odkazy na zdroje od Kapitána Boba….
- Videonávod na sestavení hodin od Kapitána Boba
- Web Kapitána Boba
- Projekt Cessna 172 Kapitána Boba na Githubu
- Zdrojové soubory Kapitána Boba pro SMALL_OAT Clock Davtron 803 na Githubu
A pár odkazů na použité součástky:
- Arduino Mega2560
- 16×2 LCD displej 1602 modrý + I2C převodník (já použil ze startovací sady: LaskaKit Arduino MAXI Starter kit, RFID)
A použitý software:
Všechny díly série:
- Můj “domácí kokpit”
- Přepínače, hejblátka a tak podobně
- Přístrojový panel – Hodiny DAVTRON – tenhle díl 🙂
- Přístrojový panel – Rychloměr
- Přístrojový panel – Umělý horizont
- Přístrojový panel – Výškoměr
- PFD & MFD
- ELT Panel
- Kompas
- Ventilace
- Závěr první fáze, shrnutí, a poděkování
Změny v tomto článku
12.11.2024 – Do kapitoly Zapojení přidán odstavec o připojení pinu GND Arduina k externímu zdroji, aby se vytvořila společná zem mezi všemi komponenty (což je docela důležité a já to tam neměl). Aktualizováno bylo i schéma zapojení.