Pár slov úvodem
Věci okolo PFD a MFD, tedy oněch dvou dotykových obrazovek, jsem si už navrhoval sám pro svoje použití. Už od začátku jsem měl za cíl, vyrobit krycí rámečky s různými výřezy (pro kulaté , hranaté a další přístroje), pro překrytí displejů a tak simulaci přístrojových panelů různých letadel. Původně jsem je chtěl vyřezat z dřevotřískové desky, ale stejně jako v případě přístrojového panelu, jsem to přehodnotil. S 3D tiskárnou bude výsledek daleko přesnější a hezčí. Umožnilo mi to také udělat tyto panely „zacvakávací“ a tedy snadněji vyměnitelné. Kdybych je vyřezával z dřevotřískové desky, nejspíš bych je musel při každé výměně přešroubovávat.
Panely se tedy skládají ze dvou částí. První je panel okolo displejů, který mám pevně přišroubovaný do kokpitu / hlavního panelu. Tyto panely jednak překrývají displeje, které malinko vyčnívají přes okraj hlavního panelu kokpitu a druhak zakrývají ne tak úplně přesné vyřezání otvorů pro displeje v hlavním panelu. Panely obsahují malé neodymové magnety a výlisky pro zacvaknutí vrchních rámečků (v galerii vyznačeny žlutě). Tyto panely jsou pro PFD i MFD téměř stejné. V mém případě se jen malinko liší pozice rohových montážních děr pro šrouby…navrhoval jsem panely totiž až poté, co jsem měl vyřezané prototypy z dřevotřísky a vyvrtané otvory do hlavního panelu… musel jsem tudíž 3D návrh těchto rámečků a panelů tomu přizpůsobit, protože už by nešlo vrtat do hlavního panelu další díru o milimetr a půl vedle.
Druhá část jsou svrchní rámečky. Ty v sobě mají odpovídající výlisky pro zacvaknutí do spodních panelů (v galerii vyznačeny oranžově) a na odpovídajících místech i malé prohlubně pro nalepení samolepicí kovové fólie. Ta se setká s neodymovými magnety ve spodních panelech a tak nějak pomůže adhezi a celkovému spojení.
Software pro „budíky“
Co se softwarové stránky PFD a MFD obrazovek týče, používám jich hned několik. Kokpit mám prozatím zprovozněn hlavně s Flight Simulátorem 2020. S ním používám u některých letadel MSFS Pop Out Panel Manager, který umožňuje zautomatizovat otevírání avionky v samostatných oknech a na definovaných monitorech. Používám to pro PFD a MFD avioniky Gramin G1000 a PFD, ND a dalších obrazovek u Boeingu 737 a Airbusu A320.
Pro „analogové budíky“ používám Air Manager – což je software, který také umožňuje sestavit si panel s budíky pro veliké množství letadel. Budíky jsou tedy „kreslené“ na monitoru, s těmi fyzickými to nijak nesouvisí. Některé panely jsou již předpřipravené. Software obsahuje i pokročilejší přístroje, ne jen ty analogové. Pokud tam zrovna není ten co potřebujete, můžete si jej doprogramovat. A hlavně, uložené panely umí automaticky přepínat podle toho, se kterým letadlem právě letíte.
Již jsem mezi rámečky zmínil rámeček pro GTN750. Pro simulaci této navigace používím TDS GTNXi Pro for Flight Simulator, která je založená na výcvikovém softwaru Garmin Trainer pro tuto avioniku. Je to tedy asi nejpřesnější simulace Garmin GTN 750, kterou lze pro Flight Simulator sehnat. Dlouho jsem se jí bránil, protože u ní nebylo možné aktualizovat navigační databázi. Ale toto omezení padlo a …. a bylo to 🙂
Galerie
Pár obrázků, ze kterých snad bude trochu jasnější, o čem že to výše píšu, jaké panely a rámečky a jak co do sebe zapadá:
Zapojení
Zde toho na zapojení moc není … jen HDMI kabely od monitorů do PC, napájení monitorů, USB propojení pro funkci dotykových obrazovek… Každý konektor je jiný a téměr to nelze zapojit špatně, takže to nechám bez obázku na vaší vlastní zručnosti 🙂
Níže ještě galerie s použitýmí součástkami…snad poslouží k nalazení alternativ, až za pár měsíců nebudou odkazy níže platné 🙁
Ke stažení
Níže, v prvním archivu naleznete projekty pro Autodesk Fusion s mými panely pro displaye a samozřejmě také STL soubory pro tisk:
A v dalším archivu rámečky pro tyto panely, samozřejmě také se zdrojovým projektem (ten je vlastně stejný s panely) a STL soubory:
Odkazy
Použitý materiál:
- Waveshare 11.6″ HDMI LCD (H) displej, IPS, 1920×1080, HDMI, dotykový, kapacitní, krabička
- Neodymový magnet hranol 3x3x1 mm, N50, poniklovaný (12x na jeden panel)
- Kovová-samolepicí flexibilní bílá tabule – z této jsem vyřezával čtverečky 3x3mm pro nalepení na rámečky panelů (12 čtverčků na jeden rámeček)
- Hobby plexi sklo, tloušťka 2mm – to jsem použil pro vyřezání krycích skel displayů
Použitý software: