Můj “domácí kokpit”

Pár slov úvodem

01 – Hotový kokpit, tedy, fáze 1

Sedám si k počítači, otevírám aplikaci pro sbírání písmenek, pokládám prsty na klávesnici a přemýšlím, jak začít. To vše, již po několikáté. Ale ta moje kedlubna stále ne a ne dát prstům ty správné pokyny, aby prohnaly ty správné klávesy, tak jak začít? Snad třeba právě takhle.

Dlouho jsme tento článek ani nechtěl psát. Jednak mám pocit, že bude na dnešní dobu, kdy se soustředíme max 4. vteřiny, nečitelný, a pak taky vyžaduje několik aktivit, které dělám nerad. Jednak může působit jakousi samochválou a taky budu muset zveřejnit několik fotek z mého domova… ale bez toho, to jaksi nepůjde. O čem že to tedy bude?

Již několik let jsem snil o tom, že si k simulátorovému létání postavím také nějaký kokpit, nebo alespoň přístrojový panel. Dlouho jsem ale nevěděl, kde začít, neměl na to potřebné vybavení, čas a pro korunky se taky většinou našel jiný směr, kam je zakutálet. Letos v únoru jsem překročil milník 18cti let věku plus 22 let jakýchsi zkušeností a udělal jsem si radost 3D tiskárnou. Tu jsem taky dlouho nechtěl, další krám do baráku a člověk se to zas musí naučit a… a jak jsem teď rád, že ji mám. Ale to je jen tak do počtu písmenek… 3D tiskárna výrazně pootevřela dveře k realizaci snu o kokpitu. Samozřejmě nejen ona, ale i další zdroje, jako Lidl nářadí , flight simulation komunita a další, určitě se o tom zmíním dále v textu, nebo snad alespoň v posledním článku.

Každopádně, rozhodl jsem se posunout své dovednosti v oblasti manuální práce, elektroniky, 3D tiskem (tam to bylo od 0) a začal jsem realizaci svého kokpitu.

Na této cestě zase vzniklo několik věcí, převážně 3D modelů pro tisk, které bych si mohl archivovat na disku sám pro sebe, ale třeba poslouží i někomu jinému, i kdyby zase jen jako startovací můstek. Kdo ví, třeba někoho z Vás inspiruji, ať si také vytvoří kokpit pro simulátor 🙂 A to jsou důvody, proč tento/tyto „příspěvky“ nakonec píšu.

A kdyby nic z toho, mě to alespoň poslouží jako jakási dokumentace 🙂


Kokpit jakého letadla?


No jo, kokpit… Jedna z věcí, kterou je zásadně nutné si rozmyslet, než se do něčeho takového pustíte, je, jaké letadlo chcete „simulovat“. Respektive, kokpit jakého letadla chcete postavit. A hned tu mám problém. Já totiž nemám vyhraněné letadlo, se kterým bych na simulátoru létal pořád. Občas se rád proletím malými letadly, jako Cessna 152, 172, DHC-2 Beaver apod. Občas většími, jako Beechcraft Turbine Duke, DHC-6 Twin Otter a jindy i těmi skoro největšími jako Boeing 737 nebo Airbus A-320. Kdybych měl stavět opravdu repliku kokpitu reálného letadla, asi by to nakonec vyhrál Twin Otter, ale já chtěl něco univerzálního.


Design kokpitu


Přístup k designu kokpitu nebyl nijak „vědecký“. V té době (začátku projektu) jsem neznal žádný software jako Autodesk Fusion nebo podobný (i když ve SketchUp by to šlo taky), ve kterém bych si to celé navrhl. A po pravdě jsem byl nedočkavý a nechtěl jsem strávit půl roku plánováním u PC. Pro začátek bylo zásadní, že se do panelu musí vejít můj stávající hardware:


dále jsem chtěl v panelu mít 2x LCD obrazovky, pokud možno dotykové. Ty budou zobrazovat dle potřeby různé přístroje pomocí Air Manageru. Začal jsem tedy s hrubým náčrtem na papír a měřením.

Stručný návrh konstrukce kokpitu na papíře

Celý kokpit – panel, také nesměl být moc vysoký, abych stále viděl na „projekci“ (televizi) z křesla (sedačky) na kterém sedím, když létám na simulátoru. Televize musela jít o něco výše, ale stále zůstala zhruba tak, abych koukal z polohy sedmo v křesle do její poloviny a nemusel zvedat hlavu někam do výšin. Představu celé konstrukce jsem si načrtl na papír a pak jsem si vyřezal první návrhovou verzi z kartonové krabice. Díky tomu vyšlo najevo, kde je místo ještě něco přidat a začal jsem rozmýšlet, čím to zaplním. Chtěl jsem tam i drobnosti jako hlavní vypínač, vstup na sluchátka, USB konektor pro nabíjení, počítadlo hodin provozu apod. Místo ještě zbývalo a tak jsem přemýšlel o nějakých přístrojích a indikátorech. A našel jsem na internetu projekt od Kapitána Boba, který již několikátým rokem staví od píky kokpit Cessny 172 a celé to dokumentuje a sdílí na svém webu, na Youtube a dalších místech. V panelu mi zbylo krásné místo na záložní přístroje – rychloměr, umělý horizont a výškoměr a ještě pro hodiny/stopky DAVTRON. A u těchto přístrojů by bylo supr, udělat je mechanicky, po vzoru projektu Cessny 172 od Kapitána Boba.

Stručný návrh rozmístění prvků na hlavním panelu kokpitu

Tím jsem měl celkem rozhodnuto, co bude první verze kokpitu obsahovat. Měl jsem taky základní kresby s nějakými těmi rozměry, novou 3D tiskárnu, vlastně hotové postupy jak realizovat ony přístroje… Stačí tedy naběhnout na půdu, vytáhnout nějaké fošny, nářadí z Lidlu… postahovat modely a začít tisknout… Za 3 měsíce by to mohlo být hotovo, říkal jsem si…

Jo, to plánování vždycky začíná podobně optimisticky 🙂

Možná by jste mi řekli, že ve svém věku bych mohl mít už lepší odhad co se plánování týče, kort, když jsem to zas tak úplně rozplánované neměl… no, co už, zatím to šlo vždycky téměř stejně, plán je nějaký a skutečnost pak taky.

Měli by jste vědět…

Toto je první článek, nebo „post“, jak by to k blogu správně sedělo, z celkem 11, které připravuji o první fázi stavby mého kokpitu. Nepůjde o žádný postup krok za krokem, jak takový kokpit postavit. Jak už jsem zmínil na začátku, jaksi jsem neměl úplně v plánu, psát o tom jakýkoliv referát. Nemám to tedy samozřejmě nějak perfektně zdokumentované a tyto věci dávám do kupy „nazpět“. Tedy jsem třeba ani nenafotil nějaký postup skládání přístrojů apod.

Ono stejně není ani v možnosti nějakých „postů“ stavbu takového kokpitu popsat. To by bylo asi spíš na knihu. A ne jednu, nejspíš. Je to taková více-dovednostní disciplína – manuální práce, elektronika, pájení, 3D tisk – když zmíním jen pár z nich.

Ne, tyto články budou spíš jen takovým velmi hrubým popisem různých částí mého kokpitu a dohromady snad i celého… něco ve stylu: „Vyráběl jsem výškoměr podle tohoto postupu kapitána Boba, toto mě zaskočilo a musel jsem si to upravit, takhle jsem to zapojil a použil jsme tyto součástky…“ . A, jak už jsem zmínil, podělím se s Vámi o věcí, které při relaizaci mého kokpitu vznikly. A snad budou články i inspirací. Velká většina kokpitu je založena na informacích, postupech a souborech od Kapitána Boba a jeho projektu Cessna 172. Takže by i bylo zbytečné pokoušet se to popsat znovu, težko bych to stejně zvládl lépe. I tak to snad ale nebude jen plané „plácání do klávesnice“, v této sérii článků / postů najdete soubory ke stažení a 3D tisk, schémata zapojení a i soubory s programováním Arduina.

Ke stažení

Většina článků v této sérii bude obsahovat i sekci „Ke stažení“. Tam si budete moci stáhnout soubory související s daným článkem. V posledním článku pak bude možné stáhnout si soubory všechny.

Složky, které najdete ve stažených souborech, mohou obsahovat číslování. To však nesouvisí s číslováním těchto článků, proto se nelekejte, když vám ta čísla nebudou štymovat. Jde spíš o takové tematické rozdělení složek a trochu i souvisí s tím, jak jsem to dával dohromady.

Galerie

Tady taky nějaké ty obrázky, ať si to umíte trochu představit… pokud jste to jako Neo v Matrixu neviděli přímo z písmen výše 🙂 Nejdřív něco ze stavby:

A několik obrázků hotového kokpitu z prvních testovacích letů:

Všechny díly série:

  1. Můj “domácí kokpit” – tenhle díl 🙂
  2. Přepínače, hejblátka a tak podobně
  3. Přístrojový panel – Hodiny DAVTRON
  4. Přístrojový panel – Rychloměr
  5. Přístrojový panel – Umělý horizont
  6. Přístrojový panel – Výškoměr
  7. PFD & MFD
  8. ELT Panel
  9. Kompas
  10. Ventilace
  11. Závěr první fáze, shrnutí, a poděkování