Přístrojový panel – Rychloměr

Pár slov úvodem

Rychloměr byl posledním ze 3 záložních „budíků“, který jsem do panelu zabudoval. Je tedy taky nejjednodušší z trojice záložních přístrojů, co se zapojení týče. Obsahuje jen LED diodu pro osvětlení a jeden krokový motorek X27-168, který je navíc možné řídit přímo Arduinem, tedy bez další elektronické desky. U tohoto přístroje jsem si oproti originálu od Kapitána Boba upravoval také hloubku čelního rámečku / lunety (o 3 mm). Možná mi ručička vyšla výš nad budík, než měla, každopádně mi v původním designu narážela na ono 3mm krycí sklo, tudíž mi nešlo přístroj sestavit. A i kdybych ho sestavil silou, asi by se té ručičce pak moc nechtělo točit. Vytvořil jsem si také vlastní stupnici, protože ta určená pro Cessnu 172 by mému „univerzálnímu“ kokpitu, který má být schopen fungovat i s rychlejšími letadly, často nestačila.

Galerie

Popis je dobrá věc, ale obrázek je prostě fajn:

Zapojení

Níže je obrázek zapojení rychloměru.

Zapojení rychloměru

Nejde o nic tak složitého. LED dioda pro osvětlení přístroje má anodu (bílý kablík) zapojenou na PWM výstup desky Arduino Mega a katodu (černý kablík) na zem. Jedná se o malou LED diodu na plošném spoji, kde je integrován i odpor. Zde stačilo jen propojit ji kabely s Arduinem.

Krokový motor X27-168, který pohání ručičku rychloměru, se, snad ne tolik překvapivě, používá i v některých automobilech. Jeho zapojení s Arduinem také nevyžaduje nic víc, než propojení jeho čtyř kontaktů na vstupy desky Arduino. Já je mám na kontaktech 51 => Pin1 ,45 => Pin2, 47 => Pin3, 49 => Pin4. Při konfigurování krokového motoru v MobiFlight je potřeba prohodit Pin2 a Pin 3, zato však motor chodí s Arduinem bez další elektroniky.

Rychloměr – MobiFlight – Pin2 a Pin 3 jsou v konfiguraci přehozené. Pin2 krokového motoru X27-168 je fyzicky připojen du vstupu 45 a Pin 3 do vstupu 47

Níže ještě galerie s použitýmí součástkami…snad poslouží k nalazení alternativ, až za pár měsíců nebudou odkazy níže platné 🙁

Programování

Programování popisuje Kapitán Bob ve svých videích, na které naleznete odkaz níže mezi Odkazy. Co se týká zprovoznění LED diody pro osvětlení přístroje, to popisuji u Kompasu. Zde to funguje úplně stejně.

Ke stažení

Níže si můžete stáhnout mé modifikované soubory pro rychloměr:

A soubory pro tisk přístrojového panelu:

Programování MobiFlight celého kokpitu:

Odkazy

Začněme odkazy na zdroje od Kapitána Boba….

A pár odkazů na použité součástky:

A použitý software:

Všechny díly série:

  1. Můj “domácí kokpit”
  2. Přepínače, hejblátka a tak podobně
  3. Přístrojový panel – Hodiny DAVTRON
  4. Přístrojový panel – Rychloměr – tenhle díl 🙂
  5. Přístrojový panel – Umělý horizont
  6. Přístrojový panel – Výškoměr
  7. PFD & MFD
  8. ELT Panel
  9. Kompas
  10. Ventilace
  11. Závěr první fáze, shrnutí, a poděkování