Přepínače, hejblátka a tak podobně

Začněme „zlehka“ …

Pokud si fotku kokpitu prohlédnete, najdete na něm několik ovládacích prvků, které nezapadají do žádné funkční skupiny a jsou také všechny nezávislé na tom, zda simulátor běží, či ne. Musí běžet jen elektrony, tedy napájení. Asi se mi to mnohem snadněji píše, teď když už to mám sestavené, než se Vám to už u druhého článku o kokpitu na obrázku hledá 🙂

Ony elektrony do celého kokpitu pustí hlavní zelený vypínač, který zapíná/vypíná 220V zásuvku uvnitř kokpitu, ze které se pak všechno napájí.

01 – Hlavní vypínač, knoflíky pro ovládání chlazení, klimatizace a sovětlení a vstup pro sluchátka

Nad tímto zeleným vypínačem jsou tři otočné knoflíky. První z nich, vlevo, pohání trojici ventilátorů „Ventilace“. Ale ta má svou vlastní kapitolu.

Prostřední knoflík ovládá dvojici ventilátorů na bocích kokpitu, to je „chlazení avioniky“. Tyto větráky mají protahovat vzduch skrz kokpit pro jeho chlazení za horkých letních měsíců. Jedná se o klasické 120mm PC ventilátory a jsou řízené jednoduchým obvodem z AliExpressu, který potřebuje 12V na vstupu (buď DC konektor, nebo USB) a na výstup jen připojit ony větráky (plus, mínus a kontrolní PWM signál).

Třetí knoflík, vpravo, ovládá „Panel flood light“, LEDkový pásek schovaný pod horní hranou palubní desky (štítu proti oslnění) Ten samozřejmě slouží pro osvětlení panelu v noci a je stmívatelný.

Vlevo od hlavního vypínače je dvojice audio konektorů pro sluchátka. Ty jsou jen kabelem a potřebnými koncovkami propojeny do audio vstupů/výstupů na počítači.

02 – Dvojice napájecích USB portů

V levém horním rohu je dvojice USB portů, které se dají použít pro nabíjení telefonu nebo tabletu, či čehokoliv jiného. Slouží jen pro nabíjení, nejsou datově s ničím spojeny.

03 – Počítadlo provozních hodin

V pravém horním rohu je počítadlo provozních hodin, které se zapne, jakmile začnou proudit elektrony a vypne se, jakmile přestanou.

04 – „Schránka na rukavice“
05 – „Schránka na rukavice“

V pravé dolní části kokpitu je pak „schránka na rukavice“. Při simulátorovém létání tedy rukavice moc nepotřebuji, tak tento prostor dobře slouží pro uložení různých plynových a dalších pák pro Honeycomb Bravo Throttle Qudrant, případně další vyměnitelné příslušenství kokpitu.

Zapojení

Trochu jsem to výše popsal, ale něco si i ukážeme. Je to jednoduché – jak se snadno říká, když už to má člověk za sebou 🙂 Níže je obrázek zapojení větráků pro „chlazení avioniky“:

Zapojení větráků pro „chlazení avioniky“

Jsou zde dva PC 12V větráky, 120mm, s PWM řízením otáček. Ty řídí malý obvod z AliExpressu. Ten vyžaduje jednak přívést 12V, což je možné buď přes klasický DC konektor (5.5/2.1), nebo přes USB. V mém kokpitu napájí spoustu komponent klasický počítačový zdroj, kde jsem jako zdroj pro +5V a +12V použil větve pro napájení disků a podobného příslušenství. Odstřihl jsem koncovky MOLEX a vodiče přivedl do svorkovnice, kterou mám rozdělenou na část pro 5 a 12V. Lze to vidět v galerii kokpitu v úvodním článku. Z této svorkovnice pak jdou kabílky k potřebným spotřebičům, jako zde, ke zmíněnému obvodu. Na výstup obvodu jsou připojeny dva větráky, každý 3mi kabílky. Jde o 12V a zem (GND), to je bíly a černý kabel. Třetí, modrý, řídí PWM modulací otáčky větráků. Systém „ventilace“, jenž má vlastní článek, je zapojen úplně stejně, jen s tím rozdílem, že tam jsou větráky 3.

Zapojení LED pásku pro osvětlení hlavního panelu

Velmi podobně je zapojen i obvod pro řízení osvětlení panelu LED páskem. LED pásek je stmívací a je rovněž řízen malým obvodem metodou modulace PWM. Jediný rozdíl je, že tento obvod je napájen přímo z napájecího adaptéru pro PC zdroj, jak je zobrazeno na obrázku výše.

Níže ještě galerie s použitýmí součástkami…snad poslouží k nalazení alternativ, až za pár měsíců nebudou odkazy níže platné 🙁

Ke stažení

Níže jsou ke stažení některé 3D díly, jenž jsem při stavbě kokpitu použil – jako knoflíky na potenciometry či různé držáky. Většina, nebo dokonce všechny, byly volně dostupné na webech jako je Thingverse a podobně. Nejsou tedy mým dílem, ale naštěstí je tady lze přesdílet, aby jste je nemuseli všechny hledat a stahovat. Ale pokud chcete, odkazy jsou níže 🙂 Uvnitř archivu najdete další archivy, což jsou neupravené zdrojové archivy s danými součástkami. Každý z nich obsahuje informace o licenci, tak se s ní pokud možno seznamte, než dané objekty použijete.

Odkazy

Pro napájení různých částí kokpitu:

Pro „ventilaci“ a „chlazení avioniky“:

Pro osvětlení panelu:

Další součásti panelu:

3D součásti vytištěné pro kokpit:

Všechny díly série:

  1. Můj “domácí kokpit”
  2. Přepínače, hejblátka a tak podobně – tenhle díl 🙂
  3. Přístrojový panel – Hodiny DAVTRON
  4. Přístrojový panel – Rychloměr
  5. Přístrojový panel – Umělý horizont
  6. Přístrojový panel – Výškoměr
  7. PFD & MFD
  8. ELT Panel
  9. Kompas
  10. Ventilace
  11. Závěr první fáze, shrnutí, a poděkování