FS Logbook Editor 1.80 – VYDÁN!

Původně to měl být Vánoční dárek, jenže implementace nových funkcí jenž jsem chtěl přidat nějak zabrala více času, než jsem původně myslel. Příprava verze 1.80 vlastně trvala skoro půl roku, ale doufám, že se Vám budou nové funkce líbit.

Přemýšlel jsem co by tak bylo fajn přidat do FS Logbook Editoru, když stále nenalézám cestu jako pracovat s logbookem z MSFS. Jedna z věcí, které jsem chtěl udělat už déle, byla schopnost FS Logbook Editoru načíst logbook také ze souboru CSV, ne jen do něj ukládat. Takže, to je nyní možné a podpora pro CSV byla také zdokonalena aby byla více shodě se standardy. Pro rozšíření formátů, které FS Logbook Editor podporuje, je nyní možné načítat/ukládat logbook také z/do Excelových tabulek (.xls a .xlsx) a ze souborů JSON.

Další skělá novinka je import letů z FsHub.io. Tuto kvělou službu jsem objevil v tom vzácném volném čase, kdy mám možnost se na simulátoru proletět a říkal jsem si, že by bylo fajn mít možnost si lety stáhnout a tak nějak zazálohovat.

Když jsem tak nějak dokončoval tuto aktualizaci, nějak se mi podařilo narazit na použitelnou cestu, jak alespoň exportovat data z logbooku Microsoft Flight Simulátoru. Bohužel pouze EXPORTOVAT. Stále neznám žádnou cestu, jak data v logbooku MSFS modifikovat :(. Pro export dat logbooku z MSFS do FS Logbook Editoru potřebujete FS Logbook Editor (překvapivě), a nový doplněk – Mouseviator Enhanced Logbook, který jsem za tímto účelem vytvořil. Doplněk Mouseviator Enhanced Logbook je ZDARMA, a vlastně, pro export dat logbooku z MSFS ani FS Logbook Editor nepotřebuje, ale s FS Logbook Editorem je to komfortnější, tedy, myslím…

Doplněk Mouseviator Enhanced Logbook je také obsažen v FS Logbook Editoru – může z něj být nainstalován.

To byly „větší změny“, myslím, ale jsou zde i další, které odhalí celý seznam změn (pročtěte si, pokud chcete) pro verzi 1.80:

 • Přidáno: Možnost importu letového deníku z Microsoft Flight Simulator 2020.
 • Přidáno: Možnost exportu do DOCX a XLSX u tlačítka Export v dialogu JasperReports.
 • Přidáno: „Méně než hloupý textový editor“ textový editor, který může být použit k úpravám šablon statistik pilota, šablon pro komentář při importu z FSHub a dalších typů souborů. Podporuje zvýrazňování klíčových slov a automatické doplňování. Je dostupný z menu Nástroje.
 • Přidáno: Statistiky pilota mohou být uloženy také do PDF, DOCX a ODT.
 • Přidáno: Logbook lze uložit/načíst do/z Excel tabulky (xls a xlsx).
 • Přidáno: Import letů z FsHub.
 • Přidáno: Logbook lze načíst také z CSV souboru.
 • Přidáno: Logbook lze uložit/načíst do/z JSON souboru.
 • Přidáno: Uživatelské kategorie letadel mají nyní zaškrtávací políčko – „Více-motorové“ , které značí zda kategorie obsahuje více motorvá letadla nebo ne. Proces importu letů z FsHub může tuto informaci použít aby zjistil zda byl let proveden s více motorovým letadlem nebo ne.
 • Změněno: Nové verze knihoven pro připojení k databázím. Nově testováno s MySQL 8.0.27, MariaDB 10.6.2 a Microsoft SQL Server Express 2019. Přidána základní podpora pro SSL připojení.
 • Opraveno: CSV export je více kompatibilní s RFC4180. Textové hodnoty budou uzavřeny v „“, pokud obsahují “ nebo jsou více-řádkové. Znak “ bude nahrazen znakem „“. Více-řádkový text již nerozbije soubor CSV, protože bude převeden na jedno-řádkový.
 • Opraveno: ODS export. Některé buňky měly špatně či vůbec aplikován styl (v řádku se součty).
 • Opraveno: Seznam uživatelských kategorií letadel měl zobrazovat počet letadel v dané kategorii v plovoucím popisku.
 • Opraveno: Snad, konečně vyřešeny problémy s nastavením velikosti a pozice oken pokud cílový monitor používá měřítko jiné než 1.
 • Opraveno: Dialog pro úpravu uživatelských kategorií letadel a dialog pro úpravu filtrovacíh pravidel už reagují na změnu vzhledu aplikace.

Jako vždy si můžete stáhnout DEMO ze stránky FS Logbook Editoru. Manuál byl také aktualizován. Určitě se také podívejte na doplněk Mouseviator Enhanced Logbook pro MSFS.

A pár obrázků: